Organizacija World Wildlife Fund (WWF) Adria u Livnu je ranije istakla da je problematično što se voda u slivu Cetine u BiH koristi isključivo za proizvodnju električne energije.
Rasprave o eksploataciji vodnih resursa oko Livna i Tomislavgrada obuhvataju ekonomske, ekološke i političke aspekte te su dio neriješenih problema na granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Iz organizacije World Wildlife Fund (WWF) Adria u Livnu je ranije istaknuto da je problematično što se voda u slivu Cetine u BiH koristi isključivo za proizvodnju električne energije.
Jedna od negativnih posljedica takve prakse je problemi s kojima se suočava rijeka Plovuća, a nedavno je grupa građana informirala Fondaciju Atelje za društvene promjene – ACT o ekološkoj katastrofi na toj rijeci koja teče kroz Livanjsko polje i preusmjerava se u akumulaciju Buškog jezera u Hrvatskoj, gdje se koristi za hidroelektranu “Orlovac”.
Sva navedena događanja upravlja Hrvatska elektroprivreda.
Lokalno stanovništvo je izrazilo zabrinutost zbog sušenja korita rijeke Plovuće, gdje dolazi do uginuća riba i drugih vodenih organizama.
U nastojanjima da se riješi ovaj problem, lokalno stanovništvo se obratilo nadležnim ministarstvima i inspekcijskim organima, ali još uvijek nema odgovora.
Ako se nešto ne poduzme hitno, najavljeni su protesti i podnošenje krivičnih prijava. Fondacija Atelje za društvene promjene će im pružiti podršku.
Ovo je još jedan prekogranični problem koji zahtijeva ozbiljnu pažnju i suradnju vlasti dviju država, uz uključivanje civilnog društva i ekoloških udruženja.
Antikorupcija.info
Izvor: ( relax-portal.info / Hum.ba )