Najopasniji posao u Njemačkoj: Jedan radnik izgubi život svakih pet dana, a mnogi ga obavljaju Hrvati

TNT GROUP

Stopa nesreća na gradilištima iznosi 45,5 na 1000 radnika godišnje. To znači da nesreću doživi gotovo 50 radnika od 1000.

Posao na njemačkim gradilištima, na kojima rade i mnogi Hrvati, i dalje je opasan. Prema njemačkim medijima, 75 radnika je poginulo na gradilištima 2023. godine. Ovo su preliminarne brojke.

Godinu dana ranije, u 2022. godini, 74 osobe su izgubile život na građevini. Ukupno je zabilježeno skoro 100.000 nesreća na radu. Njemački mediji ističu da svakih pet dana pogine jedan radnik na gradilištu.

“Nikada ne možete biti previše oprezni kada radite u građevinarstvu. Padovi sa ljestava su glavni uzrok nesreća”, izjavio je stručnjak iz ovog sektora, piše Fenix-magazin.

Stopa nesreća na gradilištima je 45,5 na 1000 radnika godišnje. U metaloprerađivačkoj industriji je pola manja i iznosi 22. Radnici u ovoj industriji rade mnogo sigurnije, prema njemačkim medijima.

Radnici ne poštuju upute

Stručnjak ističe da ljudi zaobilaze sigurnosna pravila zbog rokova. Improvizacija je dovela do mnogih nesreća na radu.

Naveo je i da je jezična barijera problem na gradilištima jer strani radnici često ne razumiju upute. Također, sigurnosni standardi su manje strogi u drugim zemljama.

Zaštita na radu u Njemačkoj je napredovala u posljednjih nekoliko desetljeća. Učestalost nesreća je od 2010. smanjena za 32 posto, a od 1990. čak 63 posto.

Stradanje pet radnika u Hamburgu

Njemački mediji su podsjetili na tragičnu smrt nekoliko radnika na gradilištu u Hamburgu prošle godine.

Pet građevinskih radnika su pala sa skele i poginula krajem listopada na velikom gradilištu trgovačkog centra.

Ovo je bila najteža industrijska nesreća na gradilištu u protekloj nekoliko godina.

Istragu vodi Državno odvjetništvo koje sumnja na ubojstvo iz nehaja. Postoji mogućnost da skela s koje su pali radnici nije bila adekvatno konstruirana ili je neko zaboravio pričvrstiti vijak na skelu.

Večernji.ba

Izvor: ( relax-portal.info / Hum.ba )

DRUGI UPRAVO ČITAJU

Možda vas zanima