Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine je organizirao drugu Edukativnu radionicu o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine 10. listopada 2024. godine u Grudama, na kojoj su sudjelovali zdravstveni djelatnici koji rade na imunizaciji u ZHŽ-u i HBŽ-u.
Zdravstveni djelatnici, posebno oni koji provode imunizaciju, kao i šira javnost u ove dvije županije, informirani su i educirani o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovnom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u županijama.
“Nama je velika čast da zdravstvenim djelatnicima, posebno pedijatrima u Županiji Zapadnohercegovačkoj i Hercegbosanskoj županiji u Grudama možemo predstaviti uvođenje pneumokoknog cjepiva u obvezni kalendar imunizacije. Pneumokokno cjepivo štiti djecu od pneumokokne bolesti, kao što su upala uha, upala pluća, meningitis i sepsa. Uvođenje pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program je novi iskorak u našem vrlo dinamičnom zdravstvenom sustavu. Ima zadaću zaštititi zdravlje djece, ali i olakšati teret pedijatrijskim službama. Uvođenje pneumokoknog cjepiva je više nego važno kako bismo spriječili zarazne bolesti, rasteretili zdravstveni sustav i olakšali roditeljima. Uvođenje pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program je novi iskorak u našem vrlo dinamičnom zdravstvenom sustavu. ” – izjavio je prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
“Cijepljenje započinje od početka 2025. Djeca će se cijepiti protiv pneumokoka u 2. i 4. mjesecu, te će biti dovedena naknadno u 2. godini života.” – podsjetio je prim. dr. Skočibušić.
Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi ŽZH dr. Tomislav Pejić pohvalio je Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine što je uključio pneumokokno cjepivo u obvezni kalendar imunizacije, jer je to izuzetno važno za djecu.
“Kada bude dostupno, pneumokokno cjepivo će biti distribuirano putem Zavoda za javno zdravstvo Županije Zapadnohercegovačke u četiri doma zdravlja u našoj županiji, kao i pedijatrijskim i HES službama. Ovdje u Grudama imamo predstavnike svih zdravstvenih ustanova iz naše županije koji će biti informirani o imunizaciji protiv pneumokoka. Kroz kampanju ćemo otvoriti vrata domova zdravlja i HES službi kako bi roditelji ušli u instituciju koja će im uliti povjerenje za cijepljenje. Ako to ne budemo radili sustavno, još uvijek ćemo imati nisku procijepljenost u županiji. Prije trideset godina, kada je medicina bila manje napredna nego danas, imali smo bolju procijepljenost i zaštitu u našoj županiji. Danas, unatoč napretku, imamo problem s procijepljenošću. Zato zdravstveni sustav mora nastaviti graditi povjerenje i rješavati nedoumice ljudi.” – rekao je ministar dr. Pejić.
Ministar dr. Pejić najavio je javnozdravstvenu kampanju koja će dodatno educirati zdravstvene djelatnike i stanovništvo o pneumokoknoj bolesti i uvođenju imunizacije protiv pneumokoka u redovni imunizacijski program.
Pedijatar-hematoonkolog iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar prim. dr. sc. Borko Rajić, dr. med. istaknuo je da pneumokokna bolest uzrokovana bakterijom pneumokokom obuhvaća blage bolesti (upala srednjeg uha) i teške, potencijalno smrtonosne bolesti (upala pluća, meningitis i sepsa). Ove bolesti predstavljaju značajan javnozdravstveni problem u Federaciji Bosne i Hercegovine, pri čemu su djeca najviše u riziku, dodao je prim. dr. Rajić.
“Pneumokokna bolest ima značajan teret i nije samo problem u pedijatrijskim ambulantama, već je velik izazov i u bolnicama. Zato je potrebno cijepljenje protiv pneumokoka. Države koje su uvele cjepivo svjedoče o smanjenju do 80% otitisa i između 80% i 90% smanjenju hospitalizacija zbog upale pluća. Nadamo se da će uvođenje imunizacije protiv pneumokoka smanjiti pritisak na zdravstveni sustav. Benefiti su očiti, stoga većina odgovornijih država uvela je cijepljenje protiv pneumokoka u proteklih petnaestak godina.” – zaključio je prim. dr. Rajić.
Tokom edukativne radionice, promovirani su “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije”, čiji je cilj pružiti informacije zdravstvenim djelatnicima i drugim dionicima kako bi pomogli u rješavanju uobičajenih dilema i briga tijekom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima su podijeljeni informativni, edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka, koje je izdao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program u FBIH nastavit će se tokom listopada i studenog 2024. godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine. Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
Videoizvještaj možete pogledati u nastavku:
Objava održavanju druge Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redovni imunizacijski program u FBIH prvi je put viđena na Grude Online.
Izvor: ( www.grude-online.info / Hum.ba )