Bitka za Livno, koja je započela 13. travnja prvim napadom, a svoju kulminaciju doživjela drugim općim napadom 23. travnja, predstavlja herojsku pobjedu hrvatskih snaga u ratu u Bosni i Hercegovini, ključnu za zaustavljanje srpskog prodora prema Hrvatskoj i obranu šireg područja Livna.
U strateškom smislu, teritorij od Kupresa do Livna bio je ključan u zaustavljanju srpskih planova okupacije cijele Bosne i Hercegovine te Hrvatske. Livno, kao središte koje spaja Bosnu, Hercegovinu i Dalmaciju, postalo je simbol hrabrosti i odlučnosti hrvatskih branitelja, čuvajući ne samo svoj grad već i leđa južnom dijelu Hrvatske.
Jedan od zapovjednika obrane Livna bio je i Ante Gotovina, koji je upravo na ovoj bojišnici pokazao hrabrost i vojničke sposobnosti koje će ga kasnije odvesti u legendu. Ova pobjeda nije samo zaustavila neprijateljski prodor, već je i osnažila duh otpora protiv velikosrpskih agresorskih ideja koje su prijetile Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
U znak zahvalnosti i sjećanja na sve žrtve, skupina od 16 Livnjaka, predvođena akterima tih slavnih travanjskih dana, krenula je na nezaboravnu hodnju duž livanjske bojišnice, dugačke 86 kilometara. Njihov je pohod pod nazivom “Put pobjede i sjećanja“, simbolizirao poštovanje i zahvalu prema svim hrabrim braniteljima Livna.
Krenuvši s brda Ivovik 20. travnja, sudionici su započeli svoj izazovni put preko Borove Glave, Gvozda, Osinj Glave, Šemešnice i Cincara, a u planinarskom domu su imali osigurano prenoćište i okrjepu u organizaciji planinarskog društva Cincar. Njihov je cilj bio ne samo fizički izazov, već i duhovno putovanje kroz povijest hrabrosti i odlučnosti.
Drugog dana stigli su do spomen sobe četvrtog sektora livanjske bojišnice – Korićine, gdje su ih srdačno dočekali domaćini. Noć su proveli u lovačkoj kući na Borovcu, pripremajući se za nastavak svog putovanja.
Treći dan donio je nove susrete i emocije dok su nastavili svoj hod prema Goliji i kućici Mile Gele, gdje su ih dočekali otvorenog srca i odlično organizirani članovi udruge Sektor Čelebić.
Na ovom mjestu su im se pridružili veterani 109. vinkovačke brigade i tamburaši, koji su uveličali ovo emotivno putovanje.
Četvrtog dana spustili su se s Golije do sela Čelebić, obišavši spomen obilježje Alojziju Krišti i Ferdi Sučiću, legendarnim braniteljima Livna, te upalivši lampione kao simbol zahvalnosti nastavili dalje.
Vrhunac njihovog putovanja bila je sveta misa u zavjetnoj kapelici sv. Jure u Rujanima, sagrađenoj na prvoj liniji obrane, gdje su se pridružili okupljenima u molitvi za sve poginule i za trajni mir.
Organizatori ovog emotivnog putovanja, skupina branitelja na čelu s Mladenom Mihaljevićem, izrazili su želju da ovo postane tradicija kojom se odaje počast hrabrim braniteljima, simbolizirajući zahvalnost prema onima koji su spremno riskirali svoje živote za slobodu i mir.
Zahvalu su uputili gradu Livnu i svima koji su podržali ovaj pothvat, posebno ističući Tomu Perišu za logističku podršku tijekom četverodnevnog puta. Sudionici se nadaju da će na daljnje sudjelovanje tijekom idućih godina potaknuti veliki broj Livnjaka i prijatelja Livna kako bi ovo putovanje postalo tradicija, simbolizirajući zahvalnost prema hrabrim braniteljima koji su sačuvali ne samo Livno, već i ovaj dio BiH i Hrvatsku od Srbo-četničkog napada.
Ovaj pohod nije bio samo hod kroz pejzaže, već duboko emotivno iskustvo koje osnažuje zajednicu i podsjeća na važnost hrabrosti i zajedništva u obrani domovine.
Autor: CroExpress/Ivan Novokmet
Datum objave: 24.04.2024.
Izvor: ( relax-portal.info / Hum.ba )