18. listopada 2024.
Izaslanici Sveučilišne kliničke bolnice Mostar sudjelovali su 11. listopada na početnoj konferenciji projekta DIGIHEALTH (Digitalna rješenja za poboljšanje zdravstvenih usluga) koja se održala u Općoj bolnici Zadar. Projekt je financiran iz programa INTERREG IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027. Nositelj projekta je Opća bolnica Zadar, a partneri su Sveučilišna klinička bolnica Mostar, JZU Opšta bolnica „Blažo Orlandić“ Bar iz Crne Gore i Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.728.415,27 EUR od čega je 85% sufinancirano iz EU sredstava.
Projekt za cilj ima poboljšati kvalitetu zdravstvenih usluga za pacijente implementacijom digitalnih rješenja, a to su Digihealth hub, mobilna aplikacija i smjernice za kućni oporavak pacijenata nakon operacije. Kroz projekt će se nabaviti dodatna oprema (monitori) za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja i u operacijskoj sali tijekom operativnog postupka te će se povezati niz uređaja, tehnologija i sustava u jednu platformu. Tako će se osigurati redovitiji i točniji unos i potrošnja lijekova te omogućiti brži oporavak pacijenata.Drugi veliki dio ovog projekta oprema je za provedbu krioablacije, koja stiže u Mostar i Zadar. Kod krioablacije riječ je o ciljanom uništavanju tumora bez oštećivanja okolnog i zdravog tkiva.
Doc. dr. sc. Vedran Markotić, predstojnik Zavoda za radiologiju pojasnio je sam proces krioblacije rekavši kako će postupak CT vođenja krioablacije tumora pluća izvodit tim specijalista Odjela intervencijske radiologije Kliničkog zavoda za radiologiju predvođeni dr. Gojkom Bogdanom. „Postupak krioablacije sastoji se od preciznog navođenja iglenih sondi, koje se pomoću CT uređaja postavljaju u tumor, nakon čega slijedi stvaranje ledene zone promjera do 5 centimetara, koje uzrokuju uništenje tumorskih stanica. Tim je zahvatom pošteđen zdravi dio parenhima. Pacijenti već idući dan nakon tretmana krioablacije mogu biti otpušteni iz bolnice. Osim tumora na plućima, tehnika krioablacije će biti primjenjena i u liječenju drugih pacijenata, a u skladu s indikacijama koje odredi liječnik“, objasno je dr. Markotić
Dio provedbe projekta usko je povezan s radom Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje SKB Mostar koji su projektni partneri u sklopu projekta Digihealth od kojih se očekuje da unaprijede i poboljšaju kvalitetu te prošire opseg terapijskih i dijagnostičkih usluga koje se pružaju bolesnicima.
„Predviđena je nabava suvremene visokosofisticirane medicinske opreme za prošireni nadzor nad stanjem bolesnika i obuka uposlenika u primjeni iste, kao i digitalizacija rada i prikupljenje podataka kojim ćemo stvarati zajednički prekogranični protokol za implementaciju inovativnih digitalnih rješenja u prekograničnom području. Također ćemo sudjelovati u izradi Smjernica za oporavak bolesnika kod kuće kako bismo pružili kontinuitet u liječenju i njezi naših bolesnika“, pojasnio je doc.dr.sc. Zoran Karlović, pročelnik Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje.
Ispred SKB Mostar nazočili su ravnatelj prof. dr. sc. Ante Kvesić, zamjenica ravnatelja doc. dr. sc. Kristina Galić, pročelnik Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje doc. dr. sc. Zoran Karlović i dr. Ana Milas,anesteziolog te predstojnik Zavoda za radiologiju doc. dr. sc. Vedran Markotić, i dr. Gojko Bogdan, specijalist radiodijagnostike kao i nositelji projekta ispred SKB Mostar, doc. dr. sc. Miro Leventić voditelj Ureda za projekte i Darija Šimić, dipl. iur.
Izvor: ( www.skbm.ba / Hum.ba )