Međunarodni dan žena, koji se obilježava 8. marta, posvećen je borbi za ravnopravnost žena i muškaraca u ekonomskom, političkom i socijalnom smislu širom svijeta. Ovo je prilika da se istakne važnost žena u društvu i da se osvijeste brojni izazovi s kojima se suočavaju. Dan žena potiče iz inicijative socijalističkih organizacija prije Prvog svjetskog rata, koje su se borile za pravo glasa, jednakost i emancipaciju žena.
Početkom 20. vijeka, u vrijeme brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije, javila se ideja obilježavanja Međunarodnog dana žena. Prvi put je taj dan obilježen 28. februara 1909. godine u Sjedinjenim Državama, deklaracijom Socijalističke partije Amerike.
Osma martovska protesta postala su tradicija nakon što su žene zaposlene u industriji odjeće i tekstila prvi put javno protestovale 8. marta 1857. godine u New Yorku zbog loših uslova rada. Demonstracije su rastjerane, ali su žene uskoro osnovale sindikat.
Međunarodni dan žena zvanično je ustanovljen na prvoj međunarodnoj ženskoj konferenciji u Kopenhagenu 1910. godine na prijedlog Klare Cetkin. Dan se obilježavao u više zemalja, a u Rusiji je bio dio revolucije.
Nakon Oktobarske revolucije, 8. mart je postao državni praznik u Sovjetskom Savezu, a kasnije je širom svijeta postao dan kada se poštuju žene. Ujedinjeni narodi su 1975. počeli zvanično obilježavati Međunarodni dan žena, proglašavajući ga Danom ženskih prava i međunarodnog mira.
Izvor: Agencije
08.03.2024.
Foto: European Observatory On Memories
Izvor: ( radiokonjic.ba / Hum.ba )